PolishEnglish (United Kingdom)Ukrainian (Ukraine)

By Plimun Website Design

Booking hotel, conf.hall

HOTEL COMPLEX "NASHE MISTO"

5 Zaliznychna Str., Kovel, Volyn region, Ukraine 
e-mail:nashemistokovel@gmail.com (booking, use eng/pln)

www.hotel-nashemisto.com.ua

Tel. +380970293527(eng, pln)

Kovel city map location

Kiev - distanced approx. 441 km,

Lviv - 170km, Warsaw - 325km

Regional cooperation

Partners


 

 

 

Visitors

free counters

Як студенти з України стали «космічними лідерами» у Польщі

erasmus1

20 українських студентів з Волинської, Рівненської та Київської областей, а також їхні ровесники з Польщі та Словаччини протягом 20 днів вивчали авіацію та астрономію по обмінній програмі Еразмус+ «Школа космічних лідерів».

Програма Еразмус+ дає можливість для молоді отримувати та використовувати досвід, напрацювання, які є в Європейському Союзі. Три літаки піднімали учасників програми на сотні метрів над землею. Для більшості з них це – незабутній перший досвід потрапити на висоту пташиного польоту.

IMG_E7719

«Інколи такі подорожі супроводжувалися підйомом у 5 ранку та дорогою тривалістю у 5 годин. Так, наприклад, учасники їхали до сусідньої країни – Словаччини. І це для перегляду зоряного неба та огляду обсерваторії у Скальнате Плесо. А як додатковий результат Проекту підписано Угоду з Державним Технічним Університетом Словаччини, яка гарантує, що наші студенти та абітурієнти, які будуть володіти словацькою та німецькою мовами на рівні В2 - продовжують навчання на Бакалавра та Магістра - БЕЗОПЛАТНО як в Україні та в Словаччині, так і в Німеччині», – зазначив офіційний координатор заходу з української сторони Василь Байцим.


 

Volyn Investment Promotion Agency

logo

main

 

Our mission is to create favorable conditions for investors and increase the inflow of investments into the regional economy.

Volyn Investment Promotion Agency is a regional public organization is established September 17, 2010 as a result of the EU-funded Project "Strengthening Cross-border Cooperation in Providing Business Services and Facilitate Access to Business Services" and the Regional Program to Support Small Business in Volyn Region 2009-2010.

The main activities of the Agency include:

  • Support cooperation between private and public sectors in the spheres of economic progress;
  • Support improving the managing skills by local leaders and business for realizing significant investment and innovative activities in the future;
  • Development of regional cooperation between local authorities to enhance the role in national and international market
  • Advising investors on doing business and investing in Ukraine,  and on potential investment opportunities in the Volyn region;
  • Identifying foreign partners for Ukrainian companies to increase Ukrainian exports;
 
Agency’s Strategy for 2013-2015:


The main areas of focus will be:

  • Developing Polish-Ukrainian cooperation between public and private sector in the sphere of tourism sector;
  • Strengthening the capacity of public organizations and business in project design and fundrising;
  • Development of regional cooperation platform in order to enhance its role in national and international market.


The Agency’s primary objectives is opening the Volyn region to investors and helpting them to find viable investment opportunities. You can find more information about our region in the section, "Why Volyn" , including the general business enviroment, and the promising potential for doing business in Volyn.


We welcome your cooperation!

News
Contacts